Preskočiť na hlavný obsah

Za súmraku za netopiermi

Učiť sa dá i v noci, potme a uprostred lesov Malých Karpát. Presvedčilo sa o tom takmer 40 záujemcov o prírodu, ktorí sa zúčastnili v poradí už tretieho kurzu spoznávania netopierov, ktorý uplynulý víkend organizovala mimovládna organizácia SAOLA – ochrana prírody.

„Netopiere sú nesmierne zaujímavé živočíchy, s veľkým množstvom unikátnych prispôsobení sa nočnému životu. Majú vynikajúcu priestorovú pamäť, bohatý sociálny život a samozrejme, asi najznámejšia je ich schopnosť orientovať sa pomocou ultrazvuku i v absolútnej tme. Ľudí tiež zaujíma, ako je to s poverami a či sa treba naozaj báť, že sa im zamotajú do vlasov.“ hovorí Michal Noga, chiropterológ. Ideálne je, ak sa teória spojí s praxou. V prípade netopierieho kurzu si záujemcovia mohli pozrieť odchytové siete, detektor, ktorý zachytáva ultrazvukové signály a samozrejme, nechýbali ani živé netopiere. „Počas večera sme do špeciálnych sietí odchytili 27 netopierov, 6 druhov. Netopiere sme odmerali, odvážili, určili druh i pohlavie a vzápätí sme ich znova vypustili. Odchyt je aj pre nás jediná možnosť, kedy si tieto živočíchy môžeme pozrieť zblízka. Samozrejme, všetky druhy netopierov sú zákonom chránené a na ich výskum sú potrebné príslušné povolenia. Preto úzko spolupracujeme so Spoločnosťou pre výskum netopierov na Slovensku i Štátnou ochranou prírody“ opisuje kurz Vladimír Nemček.

Ani netopierom sa nevyhýbajú negatívne vplyvy a ohrozenia. S prírodnými nástrahami si poradiť vedia, horšie je to s dopadom ľudských aktivít. „Lesné druhy citlivo reagujú na nešetrné lesné i vodné hospodárenie, s úbytkom hmyzu prichádzajú o potravu. Pri zatepľovaní domov sa im nevedomky ničia úkryty, obzvlášť citlivé sú na časté rušenie počas zimného spánku v podzemných priestoroch. Vďaka podpore Vyšehradského fondu i Nemeckej spolkovej nadácie pre životné prostredie (DBU) realizujeme viaceré projekty, ktorých náplňou je ochrana, výskum i priblíženie netopierov verejnosti. Práve práca s deťmi je do budúcna prísľubom, že sa netopierom „zmráka“ na lepšie časy.“ uzatvára Michal Noga z mimovládnej organizácie SAOLA – ochrana prírody.

Ak ste premeškali netopierí kurz a máte záujem spoznať netopiere zblízka, koncom leta ešte budete mať minimálne dve možnosti – akcie pre verejnosť budú pokračovať.

V prípade záujmu o doplňujúce informácie, či fotografie: Michal Noga, saola.sk@gmail.com, mob: 0911 339 193