Preskočiť na hlavný obsah

Prvé netopiere vyrobené a namaľované

Jednou z hlavných aktivít v bežiacom projekte Help bats in V4 je výmena namaľovaných netopierov medzi partnerskými krajinami. Deti si na stretnutiach s lektormi môžu svojvoľne vymalovať siluety netopierov vyrobených z drevenej preglejky. Keďže je potrebné pripraviť 400 netopierov na vymaľovanie, potrebovali sme nového pomocníka. V rámci projektu sme zakúpili laserovú vypaľovačku, ktorá precízne, bez ľudskej námahy, vyreže krásne siluety. 

Maľovanie netopierov
 

Dnes už máme pripravených prvých drevených netopierov pre deti. Ich vymaľovanie je súčasťou aktivity zameranej na vzdelávanie detí. Dlhodobo sa nám osvedčilo kombinovať prednášky s manuálnymi a umeleckými aktivitami. Na stretnutiach im lektory povedia základné informácie zo života netopierov a prečo a ako ich chrániť. Prvé netopierie siluety už namalovali deti z prírodovedného klubu Sovule v Devínskej Novej Vsi. Celkovo 13 pestrých netopierov preletí v lete do Českej Republiky, Maďarska a Poľska. Ako predloha poslúžil bežný druh - ucháč svetlý. Dlhé uši ho prezradia aj počas letu. Taktiež ho vďaka nim deti spoľahlivo odlíšia od ostatných druhov netopierov. 

Pestrý svet netopierov
 

Behom apríla a mája chceme siluety poslať aj do ostatných krajín, ktoré sú zapojené v projekte. Vypalovačka nám pomôže aj pri výrobe ďalších vzdelávacích pomôcok. Máme v pláne pripraviť informačné tabuľky pre nový netopierí chodník a balíčky pomôcok pri vzdelávaní o netopieroch pre vybrané školy. V lete potom usporiadame niekoľko spoločných akcií pre verejnosť ako aj po minulé roky.